Operace obnovení zraku

operace obnovy zraku

Všichni používáme zrak k tomu, abychom se těšili z krás světa, abychom vnímali informace a ukládali je do paměti. Málokdo z nás se však zamyslí nad tím, jak tento unikátní mechanismus funguje. Navíc při práci na počítači nešetříme zrak a často jdeme k lékaři, když začínají vážné oftalmologické problémy.

Diagnózy jako krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus dnes znají i děti. Všechny tyto neduhy jsou charakterizovány zhoršenou zrakovou ostrostí. V závislosti na situaci a věku pacienta se při léčbě těchto patologií používají různé metody - vitaminová terapie, terapeutická cvičení pro oči, nošení brýlí. Když takové terapeutické metody selžou, lékař navrhne pacientovi operaci k obnovení zraku. Co je to za operaci? Pojďme na to společně přijít.

Druhy operací k obnovení zraku

Před pár desítkami let lidstvo nemělo schopnost eliminovat složité problémy se zrakem. Technologický proces dnes učinil významný průlom v oblasti oftalmologie a umožňuje obnovit zrakovou ostrost za jediný den. Řeč je o laserové technologii. Oční operace se provádějí pomocí vysoce moderního laserového zařízení. Existuje několik různých metod korekce laserového vidění. Podívejme se na ně podrobně:

  1. Super Lasik- dnes nejběžnější operace, která se provádí podle individuálních parametrů každého pacienta, proto dává nejlepší výsledky.
  2. Lasik- základní metoda korekce zraku. Nebere v úvahu individuální charakteristiky struktury rohovky pacienta.
  3. Femto Lasik- technika, která využívá speciální femto-laser k obnovení zraku.
  4. Femto Super Lasik- metoda je podobná standardnímu Femto Lasik, ale provádí se s přihlédnutím k individuálním charakteristikám oka pacienta.
  5. Presby Lasik- technika zohledňuje změny vidění na blízko u pacientů starších 40 let související s věkem a snaží se je korigovat na všechny vzdálenosti bez brýlí.
  6. PRK– metoda se používá pro kontraindikace standardních postupů. Například pokud je rohovka příliš tenká.
  7. Epi-Lasik- jedna z odrůd standardní procedury Lasik, kterou lze někdy použít pro tenké rohovky.

Provádění chirurgického zákroku

Chirurg oftalmolog odstraní horní část rohovky, poté laser odstraní její vnitřní část a vrátí horní vrstvu na své místo. Operace se provádí v lokální anestezii, nikoli v celkové anestezii. Poškození těla je tedy minimální. Pacient se cítí skvěle. Po operaci se vidění začíná zotavovat po 2-3 dnech. Další postupy k urychlení doby rekonvalescence si pacient provádí sám doma.

Kontraindikace chirurgického zákroku

Korekce zraku laserovou operací se neprovádí u osob mladších 18 let a starších 60 let. Také tato chirurgická intervence je kontraindikována za přítomnosti takových onemocnění u pacienta, jako je tuberkulóza, diabetes, onkologie. Laserová korekce se přísně nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.

Pooperační období

Jak jsme již řekli, zrak se po laserové operaci obnovuje velmi rychle. Pacientovi stačí dodržovat pravidla oční hygieny, dočasně vyloučit fyzickou aktivitu. Komplikace laserového zákroku jsou minimalizovány.

Zjistili jsme tedy, že operace k obnovení zraku umožňuje dosáhnout nejlepších výsledků při odstraňování problémů, jako je krátkozrakost, dalekozrakost, glaukom, myomy, astigmatismus. Postup korekce zraku je rychlý, zotavení a adaptace je bezbolestná. I s pokročilými stádii onemocnění zrakových orgánů dělá operace zázraky. V tomto případě pacient není vystaven celkové anestezii, nepociťuje nepohodlí před a po operaci.

A přesto je lepší než jakákoli operace prevence onemocnění. Proto je nutné zrak a zdraví obecně chránit již od útlého věku.