Nabíjení pro zlepšení zraku

Soubor cvičení pro efektivní obnovu zraku

Lidé se špatným zrakem sní o jeho obnovení: vybírají peníze na operaci a berou propagované léky. Zároveň jsou skeptičtí, že ji lze obnovit nabíjením, určeným ke zlepšení zraku.

Oční cvičení jsou jednoduchou metodou obnovy a zachování zraku. Hlavní je dělat to pravidelně, zejména v kombinaci s léčbou drogami. Pokusme se přesvědčit ty, kteří pochybují o výhodách takových cvičení.

Výhody vizuální gymnastiky

Stejně jako všechny orgány, i svaly a nervy oka jsou náchylné k různým onemocněním a oslabení. Potřebují metabolismus, krevní oběh, dobrou výživu. K upevňování jejich zdraví nepřispívá ani dlouhý čas u počítače, nedostatek vitamínů a špatná zraková hygiena.

Často na to zapomínáme nebo prostě nechceme trávit čas vizuálním tréninkem. Opravdu, proč vaše oči potřebují cvičení? Je snazší vzít zázračný lék pro pochopení nebo podstoupit operaci. To však člověka nezbavuje péče o oči. To potvrzují oční lékaři po celém světě.

Před více než sto lety vyvinul W. Bates unikátní cvičení k obnovení a zlepšení zraku. Je zapamatováno, dodržováno a přináší efektivní výsledky. V průběhu let prošel změnami, ale význam zůstal stejný - zbavit člověka brýlí. Dnes se používá v kombinaci s jinými léčebnými metodami.

Musíte cvičit každý den po dobu alespoň dvou měsíců, dosáhnout požadovaného výsledku a teprve poté můžete posoudit jeho účinnost.

Jaké cvičení pro oči ráno

Jedním z nejdůležitějších důvodů zhoršování zraku je systematická únava očí, kterou nelze ničím zbavit. To je důvod, proč oční lékaři doporučují provádět speciální sadu cvičení ráno, ihned po probuzení.

Když se probudíte, musíte se na posteli dobře protáhnout. Dělejte to se zavřenýma očima. Celé tělo se probudí, mozek dostane potřebný signál. Poté se otočte ze strany na stranu. Několikrát se zhluboka nadechněte.

Otevřete dokořán ústa a poté velmi dokořán oči. Pak to udělejte ve stejnou dobu. Cvičení opakujte čtyřikrát: ústa – oči – vše dohromady.

Další krok. Pevně zavřete oči a mrkejte jimi rychle a bez námahy, když jsou zavřené. Cvičení zlepšuje ostrost vidění. Můžete jej provádět kdykoli během dne, když se vaše oči unaví a začnou špatně vidět.

Gymnastika pro nos je nejlepší způsob, jak zlepšit fungování očních svalů. Chcete-li to provést, použijte špičku nosu ke kreslení postav, písmen a čísel ve vzduchu. Je pohodlnější to udělat se zavřenýma očima. Můžete to udělat několikrát denně.

Cvičení obočí se také podílí na energizaci vašeho zraku. Jednoduše je zvedněte nahoru a dolů, dokud neucítíte, jak se kůže pohybuje kolem vašich uší. Zlepšuje se fungování zrakových orgánů, zvyšuje se krevní oběh a zvyšuje se tonus obličejových svalů.

Dobrým závěrem ranního cvičení je palming. Optimální doba provedení je 5 minut. Připravili jste tak své oči na pracovní den.

Obecná pravidla pro trénink očních svalů

Jen ty cviky, které se dělají pravidelně, přinesou užitek. Vyberte si gymnastickou rutinu - dvakrát denně, jednou ráno nebo večer, jednou za několik dní. Konzistence a absence vynechání jsou klíčem k účinnosti komplexu.

Při cvičení buďte trpěliví. S gymnastikou byste ani neměli začínat, pokud někam spěcháte. Získejte opačný efekt. Gymnastiku budete provozovat pro parádu a ne pro své zdraví, riskujete, že si svaly pořádně nezatížíte nebo přetížíte a tím zhoršíte účinek cviků.

Nepřehánějte to. Nemyslete si, že čím častěji budete cvičení opakovat, tím rychleji pocítíte léčivý účinek. To je špatně. Svým zbytečným úsilím přispějete ke zbytečnému namáhání zrakových orgánů. Dodržujte intervaly.

Neměli byste začínat s novým cvičením, jakmile dokončíte předchozí. Sedněte si asi půl minuty se zavřenýma očima. Poté přejděte na další.

Odpočinek. Dělat gymnastiku a zároveň sedět u počítače nemá žádný přínos. Pokud se rozhodnete podstoupit obnovu zraku, připravte se na to, že je potřeba k procesu přistupovat komplexně – jak z pohledu výživy, tak z pohledu vašeho denního režimu.

Zásady racionálního cvičení pro oči

Při zahájení cvičení se nezapomeňte poradit se svým lékařem o diagnóze, která způsobila zhoršení zraku.

 1. Všechna cvičení se provádějí v pohodlné poloze. Záda jsou rovná, krk a ramena jsou maximálně uvolněné.
 2. Při cvičení, kde se oči pohybují určitými směry, fixujte konečný bod každého pohybu na několik sekund. Lze provádět v různých sekvencích, neomezený počet opakování.
 3. Doporučuje se vybrat několik cvičení a opakovat je v průběhu pracovního dne. Toto mini cvičení na svaly je zvláště nutné pro každého, kdo pracuje u počítače.
 4. Součástí komplexu by měla být gymnastika krční páteře – předklon hlavy, vlevo a vpravo a kruhové rotace.
 5. Během cvičení neprovádějte prudké pohyby očních víček a očních svalů.
 6. Proveďte odstraněním čoček nebo brýlí.
 7. Mezi složitými cviky provádějte jednoduché, v podobě uvolněného, častého mrkání.

Vizuální gymnastika pro dospělé

Gymnastika pro zlepšení zraku se dělí do dvou kategorií: relaxace a trénink. V prvním případě je zaměřena na uvolnění napětí z očních svalů. Ve druhé - k jejich posílení.

Začněme tréninkem. Provádí se ve stoje nebo vsedě. Před začátkem se uklidníme a zaujmeme pohodlnou polohu.

Začněme:

 1. Namáháme oční svaly a zavřeme je. Počítáme do 5, otevíráme, uvolňujeme svaly. Na 5 sekund se díváme do dálky. Opakujte 5x.
 2. Záda rovná, hlava rovná, 10-15 sekund. pomalu mrkáme.
 3. Rychle pohybujeme pohledem diagonálně: nejprve nahoru doprava - dolů doleva, 6 sekund. díváme se do dálky. Poté cvik provádíme obráceně.
 4. Držte hlavu rovně, bez otáčení, dívejte se doleva, zafixujte pohled na 5 sekund. Pak se podíváme do dálky a zadržíme pohled. Dále provádíme gymnastiku s fixací pohledu na pravou stranu, nahoru, dolů. Opakujte 2x.
 5. Na 5 sekund zavřeme oči, aniž bychom namáhali svaly, pak je doširoka otevřeme a 5 sekund se díváme do dálky. Děláme to 3x.
 6. Udržujte rovná záda, hlavu rovně a pohybujte zorničkami pomalými krouživými pohyby v různých směrech: nejprve ve směru hodinových ručiček, pak zpět. Poté se podíváme do dálky.
 7. Nejprve se podíváme na špičku nosu, poté se podíváme do dálky. Opakujte 7x.
 8. Udržujte hlavu rovně a upřete svůj pohled. Při počtu 4 přesuneme pohled na pravou stranu a zafixujeme jej. Opět při počtu 4 se podíváme doleva a vrátíme se do výchozí pozice. Pokračujeme podle vzoru „nahoru-rovně", „dolů-rovně". Poté cvik provádíme stejným způsobem, pohled pohybujeme diagonálně.

Pokud se cvičení zaměřená na trénink provádí poprvé, neměli byste být příliš horliví a cvičení opakovat mnohokrát. To může způsobit bolest a nepohodlí, pokud na to nejste zvyklí. Počet opakování se postupně zvyšuje.

Relaxace očí není o nic méně důležitá než jejich trénink. Nadměrné svalové napětí je považováno za jednu z příčin krátkozrakosti. Pojďme se podívat na pár cviků, které jim pomohou uvolnit se.

Mohou být provedeny mnohokrát, v libovolném pořadí. Jakákoli póza - vsedě, vleže, hlavní je naladit se na správnou náladu - vyhoďte všechny problémy z hlavy, uklidněte se, relaxujte.

Začít:

 1. Toto cvičení provádíme vsedě: zavřete oči, udělejte několik kruhů hlavou podél hodin a poté proti nim. Pár minut odpočíváme se zavřenýma očima.
 2. Třete si dlaně, dokud se mírně nezahřejí, přiložte je a lehce je přitiskněte k očím. Masírujte oči lehkými krouživými pohyby po dobu 5 sekund.
 3. Podobné cvičení, ale nemusíte tisknout dlaně na zavřené oči. Stačí jej nanést a představovat si, jak teplo vychází z vašich dlaní.
 4. Když jsme zaujali pohodlnou pozici, zavřeme oči, uvolníme se a začneme si pamatovat, vzpomínky by měly být příjemné.
 5. Několik sekund často mrkáme.

Je vhodné vybrat si pro sebe několik cviků a provádět je denně, pravidelně. Nabíjení je užitečné zejména pro ty, kteří mají problémy se zrakem a pracují hodně času u počítače. Chcete-li obnovit a podpořit zrakový orgán, musíte změnit svůj životní styl.

Metody nácviku zraku u dětí

Je důležité, aby hodiny nebyly nudné nebo nudné. Pak bude dítě s radostí provádět terapeutická cvičení, obnovující schopnost dobře vidět.

Pozvěte své dítě, aby si zahrálo zajímavou hru, která velmi potěší jeho oči. Začněte gymnastikou třikrát denně po dobu 5 minut, pak nechte dítě projít se a dovádět.

Nejprve se poraďte s oftalmologem, prodiskutujte techniku, kterou budete používat, a získejte doporučení.

Upevněte 3 velké kruhy různých barev v různých rozích stropu. Dítě musí pečlivě prozkoumat postupně každý kruh. Na jeden předmět je vyhrazeno přibližně 10 sekund.

Vyzvěte své dítě, aby se podívalo 4krát, nejprve nahoru a dolů, potom doprava a doleva. Dítě potřebuje pevně zavřít oči, pomalu počítat do 10 a poté je otevřít.

Ukažte svému miminku ciferník pomocí šipek. Nechte ho, ať si představí, že čísla jsou namalovaná na stropě a jeho oči, jako šipky, musí obíhat všechna čísla v kruhu.

Nalepte nebo nakreslete světlý kruh na okenní sklo. Jděte k oknu, ukažte předmět, který je od vás hodně daleko. Musí střídavě zvažovat jeden nebo druhý předmět. Když dítě dobře zvládne všechna cvičení, komplex se může zkomplikovat.

Navrhněte, abyste při pohledu na jeden bod „nakreslili" nosem do vzduchu kruh, čtverec, písmeno nebo číslo. Když cvičení půjde dobře, řekněte předškolákovi, aby si sám nakreslil nějakou postavu, a vy ji musíte uhodnout.

Doprovázejte své hodiny zábavnými pohádkami, vtipy a zkuste se s dítětem naučit poezii. Můžete si vzít text, který nastiňuje cvičení pro každý den v týdnu – každý den provádějte příslušné pohyby.

Věnujte neděli masáži: přes zavřená víčka krouživými pohyby přejíždějte prstem po očních bulvách, nejprve jedním směrem, poté druhým směrem.

Při chůzi požádejte své dítě, aby sledovalo auto, psa nebo jiné pohybující se předměty a střídavě zavřelo pravé a levé oči.

Vezměte s sebou míč a naučte své dítě házet na cíl; toto cvičení je užitečné jak pro zrak, tak pro rozvoj koordinace pohybů.

Existuje mnoho možností pro venkovní aktivity: „nakreslete" velký objekt podél obrysu; aniž byste otočili hlavu, pojmenujte vše, co vaše oči mohly vidět; najít a popsat nejvzdálenější a nejbližší objekt.

Oči potřebují odpočinek

Život moderních lidí je uspořádán tak, že obrazovka televizoru nebo monitoru zabírá obrovské množství času. Strávit dlouhou dobu před obrazovkou velmi zatěžuje oči a způsobuje zhoršení zraku.

A pokud nedokážeme snížit množství času stráveného u počítače v práci, můžeme prodloužit dobu odpočinku.

Můžete se uvolnit, nabít pozitivní emoce, nové znalosti a dovednosti mimo obrazovky. Zároveň to bude mít velký přínos nejen pro oči.

Autorská technika pro zlepšení zraku

Technika byla vyvinuta na základě již známých Shichko-Batesových metod. Mezi lidmi s problémy se zrakem je velké množství příznivců této techniky. Je založen na tréninku očních svalů a víře ve vlastní sílu.

Lékař tvrdí, že pokud si člověk věří a jde si vytrvale za svým cílem, kýženého výsledku se určitě dočká. Za hlavní cíl techniky považuje zlepšit vidění natolik, aby se člověk obešel bez brýlí.

První, co profesor radí, je úplné nebo zprvu částečné odmítnutí brýlí. Brýle zkreslují obraz přijímaný očima a vykonávají část práce místo svalů.

Lékař nazývá brýle „berličkami na oči". Brýle jsou přitom navrženy tak, že je potřeba se vždy dívat na střed, zatímco lidské oko je navrženo tak, aby se dívalo na všechny strany. To je ještě více unaví a jejich vidění se zhorší.

Trénink zraku autorskou metodou

Takové cvičení bude účinným způsobem obnovení zraku. Cvičení provádějte plynule, pomalu. Je jich jen 6, 6 nejlepších cviků na udržení zraku. Musí být provedeny v pořadí, v jakém jsou popsány.

Cvičení 1. Záclony

Při tom musíte rychle mrkat asi dvě minuty. To zlepšuje krevní oběh v obličeji a očích.

Cvičení 2. Pohled z okna

Jedná se o univerzální úkol ze série „blízko daleko": je velmi užitečný pro krátkozraké i dalekozraké lidi.

Jděte k oknu, nalepte na sklo papír - značku. Když mrknete, podíváte se na kus papíru, vidíte ho; zamrkal - podívejte se do dálky, viděl strom nebo dům. Pak znovu: na papír - do dálky, na papír - do dálky. . . Cvik proveďte alespoň dvacetkrát.

Cvičení 3. Velké oči

Zhluboka se nadechněte, zavřete oči co nejpevněji. Napněte svaly krku, obličeje a hlavy. Zadržte dech na 5 sekund, pak rychle vydechněte a při výdechu otevřete oči dokořán. Opakujte 10krát.

Cvičení 4. Masáž

Nejběžnější masážní technika je dvěma prsty – ukazováčkem a prostředním – ve formě pohybu osmičky. Podél spodního okraje víčka se pohybujte směrem k nosu, podél horního okraje víčka - nad obočím. Tento pohyb se opakuje 10-15krát. Masáž zlepšuje krevní oběh a cirkulaci nitrooční tekutiny.

Cvičení 5. Hydromasáž

Musíte si umýt obličej ráno a večer. Nejde jen o hygienický postup, ale také o způsob, jak zlepšit mikrocirkulaci v cévách. Ranní mytí se nejprve provádí horkou vodou a končí oplachováním studenou vodou. Večer se vše dělá v obráceném pořadí.

Cvičení 6. Kreslení

Kreslení hada ve vzduchu. Podívejte se doprava a nakreslete zakřivenou čáru ve vzduchu s očima doleva. Pak to proveďte zleva doprava. A znovu zamrkali.

Proveďte 1-2 minuty palmování.

Originální gymnastika pro oči - pirátské brýle

Tato jednoduchá, originální gymnastika dokáže zcela obnovit zrak. Nevyžaduje žádné úsilí.

Musíte vyrobit neobvyklé brýle, ve kterých je jedna čočka pokryta černým papírem a druhá běžným papírem. Pokud brýle nenosíte, použijte brýlový rám bez čoček. Noste je a klidně se dívejte na televizi nebo pracujte na počítači.

Jen nezapomeňte měnit odstín čočky každých 30 minut. Jedno oko si tedy odpočinete a druhé procvičíte. Důležité je, že zrak se nejen nezhorší, ale začne se zotavovat.

Co je palming a jak se liší pro krátkozraké a dalekozraké lidi?

Palming je klíčem k rychlému a zdravému odpočinku, nezbytnou součástí každé gymnastiky k obnovení zraku. Než začnete provádět jakékoli cvičení, musíte se na něj řádně připravit.

Palming je jemný a účinný. Doba trvání závisí na emočním stavu, protože nejen oči, ale i lidská psychika se uvolňují. Výsledek je dosažen, když je barva za zavřenýma očima černá.

K dokončení tohoto úkolu se musíte uvolnit a sedět rovně. Pokud jsou dodržena všechna pravidla, oční víčka by měla být spuštěna. Oči by měly být zavřené a chráněné dlaněmi. Tím je zajištěno úplné uvolnění zrakových orgánů.

Co musíme udělat:

 • Dobře si promněte dlaně. Vaše ruce se nejen zahřejí, ale také dostanou potřebnou dávku energie;
 • Složte dlaně do lodičky, jako byste do nich chtěli nasát vodu. Umístěte je na oči tak, aby byly v samém středu dutiny, dlaně na lícní kosti, prsty na čelo, malíčky na kořen nosu. Položte lokty na stůl nebo je přitiskněte k hrudi, neměly by viset. Nenechávejte pod prsty žádné mezery. To je důležité. Nesvírejte si nos, měl by volně dýchat. Zavřené oči;
 • myslet nebo mluvit o svých očích pozitivně: moje oči jsou dobré, moje vidění se každým dnem zlepšuje;
 • následující akce se bude lišit pro krátkozraké a dalekozraké, i když je také spojena s autohypnózou:

  Myopičtí lidé by si měli představovat, že se jejich oči zakulatí jako koule, což pomůže uvolnit příčné svaly a zlepšit vidění do dálky.

  Dalekozrací lidé si představují, že jejich očička jsou roztažená jako okurky. To uvolní podélné svaly a pomůže vám vidět i malé předměty, například malá písmena, korálky.

 • dobrá paměť, měla by být klidná, velmi pozitivní. Může to být břeh řeky nebo moře, teplá postel, chutné jídlo - cokoli, co přinese příjemné pocity;
 • výstup z palmingu. Chcete-li to provést, musíte zavřít oči přímo pod dlaněmi. Pak mrkni. Odstraňte dlaně a mrkněte, zatřeste hlavou a zhluboka se nadechněte.

To je vše, vaše vize se zlepšila, můžete pokračovat v práci. Palming se provádí nejen pro zlepšení vidění, ale také pro odpočinek očí. Pokud nedochází k narušení zrakové ostrosti, pak není potřeba cvičit na její zlepšení (u dalekozrakých či krátkozrakých).

Oční profylaktický komplex

 1. Relaxace.Pevně zavřete víčka a pokuste se uvolnit. Chcete-li provést toto cvičení, stojí za to zapamatovat si některé příjemné okamžiky v životě.
 2. Kruhové pohyby.Dělejte krouživé pohyby s otevřenýma očima: nejprve ve směru hodinových ručiček, poté proti směru hodinových ručiček.
 3. Pohyb v přímých liniích.Pohybujte očima intenzivně horizontálně: vpravo a vlevo a vertikálně: nahoru a dolů.
 4. Blikání.Intenzivně zmáčkněte a uvolněte víčka.
 5. Úhlopříčky.Nasměrujte svůj pohled do levého dolního rohu, dívejte se jakoby na levé rameno a zaměřte svůj pohled na tento bod. Po třech bliknutích opakujte na pravou stranu.
 6. Úhlopříčka zrcadla.Podobně jako u předchozího cviku mžourejte očima do levého horního rohu a poté doprava.
 7. Temná relaxace.Položte teplé dlaně na zavřená víčka, prsty zkřížené na čele. Uvolněte se a snažte se dosáhnout sytě černé barvy.
 8. Blikání.Lehce a rychle zamrkejte alespoň stokrát.
 9. Šikmé oči.Přiveďte zorničky k nosu. Chcete-li provést toto cvičení, položte špičku ukazováčku na kořen nosu a podívejte se na něj - pak se snadno „spojí".
 10. Blízko-daleko nebo práce na dálku.Jděte k oknu a pozorně se podívejte na blízký detail. Může to být list ze stromu rostoucího za oknem nebo malá papírová tečka nalepená na skle ve výši očí. Poté nakreslete pomyslnou přímku nad vybraným bodem do dálky a nasměrujte svůj pohled daleko před sebe a snažte se vidět nejvzdálenější objekty.

závěry

Všechna popsaná doporučení umožňují obnovit vidění, které se snížilo v důsledku přepracování nebo dlouhodobého vystavení obrazovce počítače nebo televize. Pokud problém vznikl na pozadí jakékoli patologie, je nutné diagnostikovat a léčit příčinu zhoršení zraku.

Pravidelné cvičení a hygienické postupy pomohou udržet dobrý zrak a obnovit normální funkci očí.